Від ОПГ 90-х до головного фінрозвідника України. Як Ігор Черкаський та його родина відмивають нелегальні мільйонні прибутки


З чим боремось, тим і заробляємо. Родина беззмінного вже 10 років голови Державної служби фінансового моніторингу Ігоря Черкаського отримує нелегальні надприбутки у десятки мільйонів гривень щорічно, «прокачуючи» їх через ФОП і не привертаючи до цього особливої уваги правоохоронців. 

Мільйонні статки, автопарки дорогих елітних автомобілів, колекції творів мистецтва при заробітній платі у декілька десятків тисяч гривень на місяць — перший дзвоник, який вже багато років сигналізує антикорупційним органам, що тут необхідна перевірка. 

Як голова Держфінмону Черкаський «нажив» цілий автопарк та гори готівки 

Почнімо з його офіційної декларації. Як не парадоксально, але людина, що керує фінансовим моніторингом країни, зробила все, аби ускладнити моніторинг її майнового стану. Кому як не головному фінансовому розвіднику приховувати свої фінансові операції і статки. 

Вартість, по якій був придбаний та записаний на дружину цілий автопарк з шести елітних автомобілів, Черкаський не вказує. А це, станом на 2016 рік, на момент першої декларації Черкаського, Mercedes-Benz R 350 2005 року, Mercedes-Benz S 500 2006 року, Lincoln Navigator 2007 року, Maserati Quattroporte 2008 року, Infiniti QX 56 2010 року та Mercedes-Benz G 63 AMG 2012 року. Всі куплялись новенькими з салону, тобто коштували разом декілька сотень тисяч доларів. 

За скільки грошей і коли Черкаський придбав 38 цінних картин — також невідомо голові Держфінмону, згідно даних його декларацій, де він не вказує їх вартість. Забув, мабуть. Все ж таки не одна і не дві картини, а одразу 38. Скільки вдома тримає готівки дружина Наталя Черкаська — невідомо, бо «член сім’ї не надав інформацію». Дуже зручно, чи не правда? 

Окрім того, згідно останньої декларації за 2023 рік, родина Черкаського має земельну ділянку у 1356 квадратів та будинок 544 квадратних метри у селищі Козин під Києвом, дві квартири та гараж в Києві. 

Голова Держфінмону також володіє супердорогим годинником Audemars Piguet, і також не зазначає його вартості на момент придбання (а його вартість може бути від декількох сотень тисяч гривень до 20 млн гривень в залежності від моделі). 

Декларує родина Черкаського і багатомільйонні заощадження: 480 тисяч доларів та 148 тисяч євро готівкових коштів, та ще декілька тисяч доларів, євро та гривень на банківських рахунках Черкаського та його дружини. 

Як Наталія Черкаська заробляє мільйони на консультаціях

В результаті аналізу декларацій Ігоря Черкаського за останні 8 років, стає зрозуміло, що основним джерелом доходів родини є результати підприємницької діяльності його дружини Наталії Черкаської. Зарплата у самого Черкаського лише в останні два роки досягла позначки в трохи більше 100 тисяч гривень на місяць, а, наприклад, в 2015 році це була зарплата взагалі на рівні 9500 грн на місяць. А от його дружина в той же час в тому році отримала дохід від діяльності як фізична особа-підприємець на суму 10 059 969 грн (біля 470 000 доларів США). 

При цьому дружина Черкаського увесь цей час встигає ще працювати в страховій компанії «Уніка», де має символічну у порівнянні заробітну плату на рівні 8-10 тисяч гривень на місяць. Хоча, скоріш за все, не заради зарплати вона там оформлена (і не факт, що реально працює, про що пізніше), а, як варіант, для того, аби виплачувати собі та своєму чоловіку страхові виплати. 

Як це було, наприклад, в 2016 році, коли СК «Уніка» виплатила Ігорю Черкаському щедрі 1 млн 806 тисяч 290 гривень, а його дружині, своїй співробітниці — ще 250 тисяч грн. При цьому жодних видатків на страхування в декларації Черкаського за 2016 рік не вказано. 

Наталя Черкаська, дружина голови Держфінмоніторингу Ігоря Черкаського
Наталя Черкаська, дружина голови Держфінмоніторингу Ігоря Черкаського

Основний вид діяльності ФОП Черкаська Наталія Вікторівна – консультування з питань комерційної діяльності та управління. 

Доходи її ФОП у 2016-2018 роках складали на рівні 5 млн грн на рік, що є граничною сумою для єдиного податку 3 групи. У 2019 році це був 1 млн грн, а от далі йде стрімке зростання прибутку — з 6,4 млн грн в 2020 році до 8,4 млн грн у 2023-ому. 

Кого саме і з яких питань на такі суми грошей консультує дружина голови Держфінмоніторингу і звичайна співробітниця страхової компанії, — загадка. Ніяких згадок в інтернеті, реклами її послуг тощо знайти не вдається. Тобто успіх її підприємницької діяльності викликає багато питань. 

Особливо, враховуючи той факт, що, за нашою інформацією, з початку 2022 року Наталія Черкаська більшість часу в робочі дні тижня проводить безпосередньо вдома в селищі Козин, немає постійного місця роботи в офісі, спілкується переважно з обслуговуючим персоналом та регулярно відвідує салони краси Le Blanc та Kika-style. 

Тобто наявний спосіб життя дружини Черкаського демонструє відсутність будь-якої фактичної ділової діяльності, тож її заробітки на рівні більше 200 000 доларів США на рік видаються просто фантастичними.

Як родина Ігоря Черкаського відмиває гроші через ФОП

Схожа історія з дітьми голового фінансового розвідника України. Марія та Григорій Черкаські оформлені як ФОП 3 групи у 2015 та 2016 роках відповідно і зареєстровані за однією адресою з матір’ю. Основний вид їхньої діяльності — діяльність страхових агентів і брокерів. І, що характерно, не встигнувши відкритись, підприємці Черкаські одразу ж починають стабільно з року в рік отримувати прибутки у мільйони гривень. 

Марія Черкаська, донька голови Держфінмоніторингу Ігоря Черкаського
Марія Черкаська, донька голови Держфінмоніторингу Ігоря Черкаського

Загалом в період 2015-2023 років через ФОП Марії Черкаської пройшло 47,1 млн грн (приблизно 1,78 млн доларів США). 

А ФОП Григорія Черкаського за останні 8 років заробив 35,5 млн грн, тобто 1,25 млн доларів. 

Як і їхня матір, ні Марія, ні Григорій Черкаські не згадуються в мережі як бізнесмени, або фахівці галузі страхування — жодних згадок в мережі їхніх імен як страхових агентів чи брокерів. 

Сина голови Держфінмоніторингу ЗМІ згадують лише в одному контексті — як бойфренда співачки Даші Астаф’євої. Згідно даних застосунку GetContact, саме як її хлопець, а не страховий брокер, Григорій Черкаський підписаний в телефонних книжках абонентів.

Як Григорій Черкаський підписаний в телефонних абонентів. Скріншот застосунку GetContact
Як Григорій Черкаський підписаний в телефонних абонентів. Скріншот застосунку GetContact
Григорій Черкаський, син голови Держфінмоніторингу Ігоря Черкаського
Григорій Черкаський, син голови Держфінмоніторингу Ігоря Черкаського

Це все знов вказує на фіктивність їхньої підприємницької діяльності, і більше схоже на легалізацію незаконних прибутків, які за 9 років сягнули більше 3 млн доларів США. 

Вірогідно, що «лівих» грошей поступало все більше, тому ФОП дружини і дітей для їх відмивки було замало. Тому і батько голови Держфінмоніторингу Борис Черкаський був оформлений як ФОП з тим самим видом діяльності, що і його невістка — консультування з питань комерційної діяльності й керування. 

При цьому всі ФОП Черкаських оформлені на один і той самий номер телефону +380674****3, що належить Красюк Оксані Михайлівні, яка асоційована з роботою в страховій компанії «Уніка». На цей номер також зареєстровані ще два ФОП — Соломикіна Христина Михайлівна та Кабанець Костянтин Павлович. Імовірно, вони також задіяні в схемі відмивання грошей Ігоря Черкаського.

Схема зв’язків родичів Ігоря Черкаського та його оточення через номер телефону, на який зареєстровані більшість їхніх ФОП
Схема зв’язків родичів Ігоря Черкаського та його оточення через номер телефону, на який зареєстровані більшість їхніх ФОП

Страхова компанія «Уніка» раніше називалась «Кредо-класік». Ігор Черкаський з 1997 по 2000 рік був її віце-президентом, а з 2001 по 2002 — головою Ради директорів. Імовірно, схему по відмиванню грошей через родинні ФОП Ігор Черкаський започаткував ще у 2002 році (тоді з’явились ФОП його дружини та батька), займаючи посаду Голови ради директорів СК «Кредо-класик», залучивши до схеми довірену особу — працівницю страхової компанії Оксану Красюк.

З 2015 року, коли Ігор Черкаський повернувся у крісло голови Держфінмоніторингу, через «консультаційні» ФОП його дружини, доньки та сина щорічно проходить від 15 до 20 млн грн, які мають всі ознаки фіктивного підприємництва та легалізації незаконно отриманих грошей. 

Лише за 2015 рік Наталія та Марія Черкаські провели через свої ФОП 1,15 млн доларів США. 

Податкові «скрутки» та гроші Януковича: на що злочинно закриває очі Ігор Черкаський

Очевидно, що розібратись в природі надходжень грошей у ФОП членів родини голови Державної служби фінансового моніторингу України мають антикорупційні органи — НАБУ та Державне бюро розслідувань. Вірогідно, всі ці роки ФОПи Черкаських оформлювали фіктивні угоди з підставними фірмами, ФОПами чи фізичними особами на послуги консультування, завдяки яким гроші невідомого походження легалізовувались та осідали у родині Черкаських. 

Що це за гроші? Не секрет, що українські корупціонери заробляють на тому, за що відповідальні чи з чим борються. Поліція продає не притягнення до кримінальної відповідальності, судді — потрібні судові рішення, лікарі — довідки, депутати місцевих рад — рішення про надання землі під забудову, чиновники заробляють на тендерах, отримуючи відкат за перемогу в торгах потрібної фірми

Держфінмоніторинг є органом виконавчої влади, що слідкує за підозрілими фінансовими операціями та реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії відмиванню грошей, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. За окрему плату завжди можна закрити очі на певні операції та приховати від держави великі статки, які зароблені незаконно. 

Експерти Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів MONEYVAL не раз оцінювали роботу української фінансової розвідки під керівництвом Ігоря Черкаського як незадовільну. 

«Україна часто нічого не робить з отриманою інформацією про фінансові оборудки та злочини, яка є в її урядових структурах, зокрема, у фінансової розвідки. Ця інформація не використовується як основа для кримінальних проваджень щодо відмивання коштів і не приводить до засудження тих, хто займається відмиванням грошей, та конфіскації їхніх злочинно здобутих активів. Як результат в Україні надзвичайно мало вироків судів за статтею 209 Кримінального кодексу про легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом», — йдеться у звітах MONEYVAL щодо України. 

Як один з найякравіших прикладів приводиться розтрата грошей режиму Януковича. Майже 1,5 мільярда доларів оточення Віктора Януковича були конфісковані в рамках вироку Краматорського міського суду Донецької області, винесеного Аркадію Кашкіну, соратнику олігарха Сергія Курченка, екс-директору його компанії «Газ України-2020». Гроші були заблоковані Держфінмоніторингом ще в 2015 році на рахунках в Ощадбанку і Приватбанку. Значна їх частина — це облігації внутрішньої держпозики компанії Wonderbliss Ltd. 

У 2017 році детективи Національного антикорупційного бюро почали розслідування за фактом ймовірного пособництва керівника Держслужби фінансового моніторингу Ігоря Черкаського у розтраті цих облігацій на суму 1,5 мільярда доларів, вилучених за процедурою спецконфіскації. Але на тому все і закінчилось — слідство доволі швидко зійшло на нівець, і де ці гроші тепер — знає, мабуть, лише Ігор Черкаський. 

Ще більших збитків — у космічні 79 млрд грн — зазнала держава від злочинної бездіяльності Держфінмоніторингу у 2019 році, коли Спеціалізована антикорупційна прокуратура виявила злочинне угруповування, яке займалося скручуваннями з ПДВ за допомогою конвертаційних центрів і отримувало незаконні відшкодування цього податку.

«Голова Держфінмоніторингу Ігор Черкаський разом з окремими керівниками регіональних підрозділів ДФС України та працівниками Міністерства фінансів України, зловживаючи службовим становищем всупереч інтересам служби, з початку 2019 року умисно не вживали заходи у межах наданої компетенції для припинення функціонування в Україні так званих «конвертаційних центрів», що завдало державі збитків на суму понад 79 млрд грн у виді втрат бюджету в особливо великих розмірах», — йдеться в преамбулі до відкритого в травні 2020 року кримінального провадження №42020000000000953. 

За наявними даними у схемі було задіяно близько 550 транзитно-конвертаційних центрів по всій Україні, які забезпечили підприємствам реального сектору економіки виведення бюджетних коштів за рахунок незаконного відшкодування ПДВ. Як зазначали ЗМІ, до цієї схеми разом з Черкаським міг бути залучений також віце-прем’єр-міністр Олексій Любченко, який на той момент був головою Державної податкової служби України. 

Зазначається, що Любченко був автором механізму податкових «скруток» ще за часів прем’єрства Миколи Азарова, коли десятки мільярдів витікали у тіньову економіку за допомогою зустрічних взаємозаліків фіктивного ПДВ-кредиту та реальних зобов’язань з ПДВ, які «не помічала» служба фінмоніторингу. 

Коли Ігор Черкаський повернувся у 2014 році до Держфінмону, то нібито, за даними ЗМІ, встановив ставку в 1% для всіх, кого він «не бачить» — від «обнала» до «скруток», від банківських операцій до експортно-імпортних «фікторів». І от у 2020 році Любченко та Черкаський «зійшлись» у синхронних оборудках зі «скрутками». І саме в цей момент доходи ФОП дружини Черкаського почали суттєво збільшуватись. 

Яку частину свого життя приховав зі своєї біографії Ігор Черкаський 

Ігор Черкаський — беззмінний голова Державної служби фінансового моніторингу України вже майже 10 років. До того він перебував на цій посаді з 2008 по 2010 роки. 

Зрозуміло, що аби займатись тим, чим він займається на своїй посаді, і при цьому залишатись на ній багато років, обходячи всі відкриті щодо нього кримінальні провадження і не привертаючи уваги правоохоронців до неймовірного збагачення його родини, в нього мають будуть непогані зв’язки у вищому істеблишменті країни. 

Хто ці люди, які привели його до керівництва фінансовою розвідкою та, імовірно, продовжують «прикривати», можна дізнатись з його біографії. 

А біографія в Черкаського більш, ніж цікава. Одразу слід зазначити, що Ігор Черкаський приховує не лише дані в своїй декларації, а й факти своєї біографії. Перша згадка його трудового шляху в його офіційній біографії на сайті Держфінмону — це одразу посада віце-президента ЗАТ «Страхова компанія «Кредо-Класік» (та, що надалі стала «Унікою»), яку він посів у 1997 році у віці 27 років. 

Чим він займався до того часу — таємниця, яку йому успішно вдалось «стерти» з будь-яких джерел. 

Де навчався Черкаський? Жодної згадки. Скромно вказується лише, що він має економічну та юридичну освіту. Але чи правда це, коли немає жодних даних, в яких навчальних закладах він їх здобував? Чи не схоже це на відому історію з «психіатром» Спартаком Суботою, який, як виявилось, не мав чим підтвердити свої слова, що має відповідну освіту. 

Єдина згадка, що є в мережі, вказує, що в 2012 році Черкаський отримав ступінь доктора економічних наук в Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана. Старі дописи у ЗМІ містять інформацію про те, що станом на 1990 рік Черкаський навчався у військовому навчальному закладі. Аж ніяк не в економічному чи юридичному. В цей час його батько Борис Черкаський обіймав скромну посаду різноробочого в Інституті матеріалознавства, з якого звільнився в 1991 році. 

І ось родина різноробочого та його сина-студента, починаючи з 1990 року, починає активно скуповувати автомобілі. Згідно баз даних, в 90 році був куплений ВАЗ 2106, потім ще один ВАЗ, 1992 року — вже Peugeot та MERCEDES-BENZ 500, у 1995 році — MERCEDES-BENZ 420. У 1997 році Ігор Черкаський вже має FORD Expedition, ще за рік — черговий Mercedes та Lincoln. У голодні 90-ті роки далеко не кожен кримінальний авторитет міг дозволити собі такий автопарк. Всі машини – нові, коштували десятки тисяч доларів. І це тоді, коли 90% населення не бачило в принципі доларів в очі.

Звідки ж гроші? Декілька журналістських дописів свідчать про те, що Ігор Черкаський та його батько у 90-ті роки були пов’язані з організованим злочинним угрупуванням Авдишева та займались збутом зброї. А їхніми партнерами по торгівлі зброєю, згідно з наявною інформацією, виступали люди, які згодом склали оточення керівників військової розвідки України Ігоря Смешка та Олександра Галаки. 

Також, зазначається, що Борис Черкаський був партнером по «зброярному бізнесу» екс-гендиректора державного концерну Укрспецекспорт Сергія Бондарчука. Їхній зв’язок підтверджується фактом того, що в подальшому, в 2002 році, Борис Черкаський та Сергій Бондарчук разом заснували громадську організацію «Товариство індивідуальних забудовників «Золоті ворота» в Козині. 

Вірогідно, саме досвід у торгівлі зброєю і вивів Ігоря Черкаського в його молоді роки на посаду віце-президента ЗАТ «Страхова компанія «Кредо-Класік». В структуру цієї компанії входила ще одна — страхова компанія ЗАТ «Страхове товариство правоохоронних органів та військових формувань «Україна». 

Її засновниками окрім «Кредо-класік» виступав банк «Україна», адвокатська фірма «Кайрос» та «Всеукраїнський фонд правоохоронних органiв та вiйськових формувань «Україна». Директором у цьому фонді вважався відправлений у 1994 році у відставку міністр внутрішніх справ Андрій Василишин, а засновниками – (увага!) дитячий садок «Казка» з Чернівецької області та Служба безпеки України. 

За наявними даними, страхова компанія «Україна» займалась відмиванням грошей від сумнівних операцій зі зброєю під прикриттям страхування співробітників міліції, СБУ та військовослужбовців. 

Як Ігор Черкаський отримав квиток у владу від Медведчука та Турчинова

Ще один прихований з офіційної біографії Ігоря Черкаського факт: в 1999 році він став співзасновником ВАТ «МК Інвест». Разом з ним засновниками цієї фірми виступили Іван Фурсін, Сергій Святко, В’ячеслав Авраменко, Ростислав Шіллер, які за інформацією ЗМІ, є однокурсниками Сергія Льовочкіна, екс-голови Адміністрації президента Віктора Януковича. 

Фурсін відомий як співзасновник «РосУкрЕнерго» разом із олігархом Дмитром Фірташем, а Шіллер відомий обкраданням «Ощадбанку», з якого він переводив гроші до кишенькового оборонного банку «Укрспецімпексбанк». 

Достеменно невідомо, хто і як звів «молодий талант» по торгівлі зброєю та відмиванню коштів з на той момент головою Адміністрації президента Кучми Віктором Медведчуком, але саме з його подачі в 2002 році Ігоря Черкаського призначили головою новоствореного відділу при Адміністрації Президента, до якого передали функції контролю за військово-технічним співробітництвом України з іноземними державами. 

Так Черкаський зблизився з бізнес-інтересами Медведчука: його батько Борис Черкаський у 2004 році увійшов до складу засновників ТОВ «Фармед» разом із Володимиром Пачківим, братом керівника апарату Медведчука Ігоря Пачківа. 

На сьогодні діяльність цієї компанії, яка займалась (нічого нового) консультуванням з питань комерційної діяльності й керування, припинена з поміткою «компанія мала власників з російської федерації». 

Ну а далі, як за сценарієм: той, хто здобув успіх у 90-их, рано чи пізно йде в політику. Черкаський став депутатом Київської міської ради, де увійшов у комітет з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю, а згодом обрався у Верховну Раду України від Блоку Юлії Тимошенко. 

У 2008 році його призначили на посаду голови комітету фінансового моніторингу, і тоді ж він зблизився з Олександром Турчиновим, на той час віце-прем’єром Кабміну Тимошенко, з подачі якого Ігоря Черкаського вперше призначили головою Держфінмоніторингу. 

Вже тоді Черкаський прикривав схеми Турчинова щодо розкрадання коштів державного бюджету. Бюджет крали через фірми-«прокладки», на які не звертав уваги підконтрольний Черкаському фінмоніторинг. Схема полягала в тому, що, пропрацювавши близько місяця, ці фірми закривалися та відкривалися нові. Порушення ж у Черкаського помічали вже після закриття фірм. 

Крім того, навесні 2009 року, Ігорю Черкаському приписували організовану екс-нардепом Олександром Шепелєвим схему розкрадання понад 220 млн гривень банку «Родовід» та 315,3 млн гривень рефінансування Нацбанку. 

У 2010 році після зміни влади Черкаський втратив свою посаду. Чотири роки, знову ж таки згідно з його офіційною біографією, він пересиджував у якості голови громадської організації «Фундація правових ініціатив». А у березні 2014 року після втечі Януковича та призначення Олександра Турчинова в.о. президента той повернув йому посаду головного фінансового розвідника. 

Той випадок, коли людина з необхідним для великої політики талантом корисна для будь-якої політичної сили у різні часи: від Кучми-Медведчука, Тимошенко-Турчинова до Володимира Зеленського, якого особистість Ігоря Черкаського з його послужним списком цілком влаштовує. Настільки, що 15 липня 2019 року президент ввів його до персонального складу Ради національної безпеки та оборони України, а 1 червня 2020 року — до складу Національної ради з питань антикорупційної політики

Джерело https://blackboxosint.com


Немає коментарів:

Дописати коментар